Pergamen

Pergamen je materiál pro psaní, který se vyrábí ze zvířecí kůže. Kůže zvířat se z masové části oškrábe a pak se různými postupy zbaví chlupů. Toho lze docílit ponořením kůže na několik dní do vápenného mléka, enzymaticky (chlupové cibulky se nechají lehce zahnít) nebo mechanickým vytloukáním chlupů po vyschnutí kůže. Poté se kůže potře vápennou kaší a po proprání se nechá schnout vypnutá v rámu. 

Následuje další upravování – hlazení, leštění křídou, napouštění klihovo-křídovým podkladem aj. Je ale několik různě odlišných variant výrobního postupu, jakým lze získat pergamen. Středověké pergameny bývají dokonce ze slabě načiněné kůže a díky tomu jsou poměrně odolné.

Pro výrobu pergamenu se používá kůže různých zvířat. Nejčastěji to byli osli, kozy, nebo telata. Nejjemnější pergamen se výjimečně vyráběl z kůže nenarozených telat.

Pergamen je trvanlivější a kvalitnější než papír. Jeho zásadní nevýhodou je ale jeho cena. Uvažte, že na knihu, která je před vámi ve vitríně, muselo být zabito asi 100 oslů! Staré pergameny se proto nevyhazovaly, původní text se z nich obrousil a použily se znovu. Dokumentu psanému na opakovaně použitém pergamenu se říká „palimpsest“. Výroba papíru je nepoměrně levnější, proto papír časem pergamen zcela vytlačil.